הכדור עגול

כדורים- אוסף פעילויות ומשחקים

אמנם התחלנו את פעילויות הסתיו שלנו במרץ רב, אבל החלטתי לחכות איתן עד תום החג. בכל זאת- לא מערבבים שמחה בשמחה. אי לכך, התלבטתי בין כמה נושאים שממתינים לפרסום כבר תקופה. יש לי כל מיני רשומות כאלו, שאין להן דד ליין בלוח השנה. הן נוטות להידחות ולהידחות ולמצוא את עצמן מפורסמות בתזמונים משונים. החלטתי שלרגל העונה הנעימה, זו שסופסוף מתחשק לבלות בה קצת בחוץ, הגיע הזמן לרשומת הכדורים. במהלך חגיגות ה-100, הבטחתי שלוש רשומות נושא שמוקדשות לשלוש פעילויות חביבות מאוד בביתנו- כדורים, אבני בנייה והשחלות. את שתי האחרונות נשמור לימים סגריריים יותר, אבל לכדורים- זה הזמן המושלם!

כמו שכבר סיפרתי על אמיתי- כשהוא אוהב, הוא אוהב מכל הלב. והוא אוהב כדורים. מכל המינים ומכל הסוגים. מודה, עוד לא פגשתי ילד שלא אוהב כדורים בכלל, אבל כרגיל אצל אמיתי, מדובר באהבה עזה, יוקדת וממוקדת. ההתעסקות הממוקדת שלנו בכדורים התחילה עוד בשלב השכיבה. כשהוא התיישב ארגנו ראשונה את קופסה הכדורים:

P1110219

גם ליעלה הייתה קופסה כזו, וזה להיט בטוח וכמעט הכרחי לכל תינוק שהופך לפעוט בעיני. הקופסה הזו מרתקת את כל החושים:

P1110210

ממש את כולם:

P1110203

בשלב די מוקדם הוספתי לקופסה הזו עוד אביזר שמשדרג מאוד את החוויה:

IMG_20150620_172930

אמנם בתמונה אמיתי מדגים את השימוש דווקא עם פונפונים, ולא עם כדורים, אבל תבנית אפייה למאפינס היא אביזר פשוט נפלא למשחק עם כדורים. גם משחק הכנס-הוצא בפני עצמו, התחלה של התאמת גדלים, אפשרויות בסיסיות של מיון לפי גודל, לפי מרקם, לפי צבעים, קליעה למטרה, העברת כדורים משקע לשקע ועוד. גרסה קצת יותר למתקדמים- תבנית רב פעמית לביצים שחמותי מצאה. יש בה הרבה יותר שקעים, הם יותר קטנים והסגירה גם יוצרת מעין אתגר חשיבה תלת מימדי בסיסי. אמיתי מאוד אוהב את המשחק הזה מאז שהתמונה צולמה ועד היום (בטוח יותר מחצי שנה):

IMG_20150414_173849

גם המראה שבתמונה הקודמת נותנת עוד הזדמנות נפלאה לחקירה:

IMG_20150624_161127

שוב, התמונה לא לגמרי ממחישה (תאמינו או לא, אבל אני לא מצליחה לצלם כל מה שאנחנו עושים :). נסו בעצמכם לגלגל כדור על מראה. התוצאה מהפנטת. מבטיחה. אם מושיבים שני אחים זה מול זה בקצוות המראה, כל אחד מגלגל לשני כדור בצבע אחר- האפקט ממש מסחרר. המראה היא מראת תלייה רגילה, פשוטה ודי קטנה (מהמרת שמשהו כמו 15*40 ס"מ, אולי טיפה יותר), שעלתה 20 ש"ח במקסטוק ומשמשת אותנו נאמנה. עוד פעילות כדורים נהדרת שנראית בתמונה- באולינג. בהחלט אפשר לשחק גם בישיבה, לפני שהילד עומד, הנפילה לא מפסיקה לשעשע, וזה תירגול נהדר של וויסות עוצמה וכיוון. בתמונה יש ערכת באולינג מפלסטיק (מקסטוק, מן הסתם). יעלה ואני הכנו גם ערכה של באולינג מכוסות חד"פ של שתייה חמה- קל וכיף עוד יותר. אני מאוד אוהבת לגוון בסוגי הכדורים- חומרים שונים, גדלים שונים, צבעים שונים, אפקטים שונים. בכל זאת יש גם אפקט לאחידות. בדיוק בשביל זה הומצאו הכדורים של אוהל הכדורים:

IMG_20150702_111758

כמובן שזה לא חייב להיות אוהל (האוהל לא שלנו, אין לנו מקום לכאלו דברים :):

IMG_20150414_165953

גיגית גדולה מלאה בכדורי פלסטיק רכים ומעיכים משמחת לבב כל ילד לשעות. אפשר להוסיף גם כמה הפתעות שונות בין הכדורים, אבל באמת שלא חייבים. בקיץ כבר סיפרתי איך שדרגנו את גיגית הכדורים לבריכת כדורים דו משמעית:

IMG_20150509_104912

כשמתחיל להיות קצת קר בשביל זה, נסו את זה באמבטיה הביתית (או, במקרה שלנו, בגיגית הענקית שמשמשת מקלחת). במקום חיות הגומי הנעימות אך המזוהמות, הכניסו למים כמה כדורים (אנחנו החלפנו לאחרונה את כל צעצועי האמבטיה שלנו, מקווה שיהיה גם פוסט בנושא הזה בקרוב). בבריכה או באמבטיה אפשר לתרגל כל מיני השחלות, זריקות ומעברים (פעילות שחמותי סידרה לילדים- שתי גיגיות, כמה כדורים וגלגל בריכה. העסיק אותם שעות):

IMG_20150822_110309

כדורים הם הזדמנות מופלאה לתרגול ראשוני של משחקים הדדיים. "מסירות" של כדור בגלגולים הוא אחד המשחקים הראשונים שתינוקות מסוגלים ללמוד. לאמיתי היה קשה עניין הסבלנות, אז כשהכדור לא הגיע אליו מספיק מהר, הוא פשוט התחיל ללכת (תיעוד של צעדיו הראשונים, לפני אי אילו חודשים):

IMG_20150701_155304

עם הזמן המשחקים בכדור הולכים ומשתכללים. כשאמיתי חגג שנה יום ההולדת הסי-מאולתר שארגנו לחברינו בגינה היה כמובן בנושא כדורים (כבר סיפרתי בעבר שהרבה יותר קל לי לאלתר כשיש לי נושא מסגרת…). הכנו משחק השחלת כדורים פשוט ומאוד מאוד מוצלח:

IMG_20150714_173331

הבסיס הוא ארגז פלסטיק שהיה לנו בבית (גם ארגז קרטון מהסופר יעשה את העבודה, פשוט ידרוש החלפה בתדירות קצת יותר גבוהה). על פוליגל לבן גדול ציירנו את המכסה של הקופסה, הוספנו שוליים וחתכנו. יצרנו מכסה חלופי ואז חתכנו (בסכין יפני) עיגולים בגדלים שונים. המטרה- להכניס את כל הכדורים לתוך הארגז (ואפשר לראות שארגנו כמות כדורים נכבדה). לאורחים הגדולים יותר הכנו גרסה קצת יותר מאתגרת- קיר כדורים. בפוליגל נוסף חתכנו עיגולים דומים, אבל הפעם העמדנו אותו מול הקיר (לא צמוד, אבל קרוב. להשאיר אותו עומד היה אתגר הנדסי) וארגנו "קליעה למטרה". בדרך קסם, כמה שבועות אח"כ התגלגל אלינו, לגמרי במקרה, המתקן הבא:

IMG_20150805_175453 גרסה מתוחכמת יותר של קיר הכדורים, עשויה רשת, שמישהו זרק לפח. לפח!!!!! למזלי, יש מי שמכיר את אמיתי ודאג שהאוצר הזה יגיע הישר אליו. הוצאנו החוצה שוב את כל הכדורים:

IMG_20150805_180444

נו, טוב, ואז אמיתי עשה איתם כלמיני דברים אחרים:

IMG_20150805_180834

אבל בפעמים אחרות משחק הרשת הזה הוא להיט. אין לי מושג מה מקורו, אבל אם תגלו- ממליצה בחום, בעיקר לילדים קצת יותר גדולים. בכלל, כדורים זה ממש לא רק לקטנטנים. אני לא מדברת רק על כדורסל וכדורגל…אבל גם:

IMG_20150712_113426

משחק כדורגל שולחן שהתגלגל אלינו גם הוא (דרך קבוצת ה"קח תן" של הקיבוץ) היה אתגר מרתק לידיים הקטנטנות. הם עוד לא ממש הצליחו לשחק, אבל האתגר בהחלט הלהיב אותם. ברשת יש המון הדרכות ליצירת גרסאות ביתיות לכאלו שולחנות. כשהם קצת יגדלו אני מתכננת לנסות. עוד אתגר כדורים לגדולים:

IMG_20150719_092340

משחק "הטירה" החביב עלינו עד מאוד- באמצעות קוביות ייעודיות בונים מסלול ומובילים את הכדורים מראש הטירה ועד לבריכה. מאוד מאוד מאתגר (גם להורים) וממכר (בעיקר להורים). ואם כבר מדברים על ילדים גדולים, אל לנו לשכוח גם את הכדורים הגדולים:

IMG_20150708_105220

כדור הפילאטיס שלנו הציל אותי מכאבי הגב בהריון של יעלה, ושיפר את חיינו באופן יחסי בתקופה שהיא בכלל בכלל לא ישנה. מאז הוא די נזנח. מידי פעם הוא משמש אותנו למשחקים. היתרון הגדול שלו הוא, ובכן, הגודל שלו. משחק בכדור גדול מפתח יכולות שונות לגמרי מכדור בגודל סטדרנטי, למשל- חגורת הכתפיים. מלבד מסירות, קפיצות וגלגולים, אמיתי גם התחיל באמצעותו להתוודע למדבקות:

IMG_20150708_105444

בהתחלה יעלה ואני הדבקנו מדבקות מסביב לכדור (כמובן שהמצאנו סיפור סביב זה. נדמה לי שספציפית באירוע שבתמונה אלו היו דגים בים) ועל תוש הוטלה המשימה להוריד אותן, אחת אחת. בהתחלה הוא היה צריך הרבה עזרה, בהמשך כבר הצליח לבד, ולאט לאט גם התחיל להדביק אותן חזרה. לעוד פעילות מגניבה במיוחד עם כדורי פילאטיס (פיטבול, מסתבר) נחשפנו באירוע קיבוצי קייצי:

IMG_20150704_105354

כל משתתף/משפחה קיבלו שרפרף, כדור ושני מקלות תיפוף. היה מנחה שהדגים ומוזיקה נהדרת וכל המשתתפים, מגיל שנה מינוס ועד לשכבה המכונה בקיבוץ "הוותיקים" כולם היו בעננים. מאז שיחזרנו את הפעילות הזו בבית כמה וכמה פעמים ותמיד היא להיט. מומלץ בחום. ואחרון חביב, שלא נשכח, שכדורים יכולים להיות גם טעימים (תמונה מחגיגת הכדורולדת של אמיתי):

IMG_20150714_182105

מה עוד אתם אוהבים לעשות עם כדורים? נשמח מאוד לעוד רעיונות להעשיר את הרפטואר שלנו…למרות שאני לא בטוחה שלאמיתי יימאס בקרוב לגלגל את הכדור מתחת לספה ואז לסכן את חייו במיליון דרכים בניסיון לחלץ אותו משם.

זהו, עוד יום אחד חוזרים לשגרה. לא מאמינה שעוד רגע "אחרי החגים" כבר כאן. זה הזמן להנות מרגעים אחרונים לכל הדחיות…חג שמח!

3 מחשבות על “הכדור עגול

  1. פוסט מקסים ביותר. לא זוכרת אם ראיתי אצלך בבלוג או במקום אחר, שדוחפים מטפחות לכדור עם החורים שאמיתי מלקק בתמונה השלישית, והפעוט צריך לשלוף אותן מתוכו. רעיון נחמד מאד. אהבתי את הרעיון של המראה. אנסה על הילדים שלי, אפילו שהם יותר גדולים.

    אהבתי

תגובה מביאה אהבה! מחשבות, רעיונות, תמונות, בקשות ושאלות יתקבלו בשמחה רבה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s