ספריית עיון ביתית לילדים

כל שנה מחדש, מיד אחרי שבועות, אני נעצבת. כל מי שרק הציץ אי פעם בבלוג, כנראה הספיק(ה?) להבין שאני אוהבת חגים. מאוד מאוד אוהבת חגים. ואז, כל שנה מחדש, אני נזכרת, שבעצם, רגע לפני ההפסקה הגדולה שבין החגים (יש הקוראים לה "החופש הגדול"), יש מקום לעוד חג אחד, גדול באמת- "חג הספר העברי". גם כשהייתי ילדה, והוא הסתפק בשם הצנוע "שבוע הספר" ונמשך באמת שבוע, עדיין ראיתי בו חג לכל דבר ועניין, ותמיד הקפדתי לחגוג אותו. כמובן שזה לא עבר כשהתבגרתי.

בשנים קודמות חגגנו את החג פה בבית ופה בבלוג במגוון דרכים- כולן מופיעות בעמוד החג בבלוג. השנה, בהשראת רשומה נהדרת שקראתי לפני כמה חודשים והשאירה עליי רושם עז, החלטתי להתחיל את החגיגות ברשומה קצת אחרת. ההשראה מאחד הבלוג החביבים עליי- How we Montessori. קיילי, כותבת הבלוג מעוררת ההשראה, מספרת ברשומה הזו על ספריית העיון שהיא וילדיה הקימו בביתם.

בעקבות הרשומה ההיא ארגנו מחדש את הספרים שלנו, וייסדנו גם אנחנו ספריית עיון לתפארת:

השאלה הראשונה המתבקשת היא כמובן, למה?! למה ילדים צריכים מדף שלם, נגיש ונוח, שמוקדש לספרי עיון? ומה זה בכלל ספרי עיון לילדים?! ומה עושים איתם?! אז לאט לאט- סדר בבלאגן. וגם הרבה קישורים ותמונות שיתנו הרבה רעיונות.

מהם ספרי עיון לילדים?

ספרים שנכתבו ועוצבו במטרה להנגיש לילדים מידע בנושא כלשהו, לרוב ללא סיפור עלילתי מאחוריו. הקטגוריה הזו בעולם ספרי הילדים הרבה יותר מפותחת ממה שאנחנו מדמיינים, ומשתכללת כל הזמן. לדוגמה כל ספרי החלונות שפופלריים מאוד בתקופה האחרונה, הם ספרי עיון לכל דבר ועניין. במדף שלנו ההגדרה התרחבה עוד יותר- קודם כל,  יש לנו כמה ספרים שלא מיועדים מראש לילדים, אלא ספרי עיון למבוגרים או ספרים שהם לא לגמרי ספרי עיון, אבל עונים על הקריטריונים שלנו…ומה הם?

איך בוחרים ספר עיון מוצלח לילדים?

 • הספר עוסק בנושא שמעניין אחד או יותר מבני הבית, או בנושא שמתקשר לחיי היומיום של המשפחה.
ספרים שאספנו בנושא שמעניין בן משפחה, ממש עכשיו
 • הספר מכיל הרבה תמונות, ברורות, מפורטות ועדיף אמיתיות (איורים ריאליסטיים או צילומים). איורים משעשעים פחות מתאימים לספרי עיון, אם כי בספרי סיפורת כבודם במקומם מונח (ותעיד יעלה, שיודעת לזהות ספרים על פי מאיירהם בצורה מרשימה ממש).
 • הספר מעט טקסט יחסית, והוא כולל מידע מדוייק, ברור ורלוונטי לילדים.
איורים ברורים וטקסט ממוקד ורלוונטי
 • הספר מתייחס אל הילד בכבוד, מכבד את האינטליגנציה שלנו ומסייע לסקרנות שלו בתחום הספציפי.
 • גמישות- קיילי, ברשימה שלה, מציינת שהיא מחפשת ספרים "לטווח ארוך", כאלו שיעניינו את דרי הבית גם בעוד שנתיים קדימה. פה אנחנו חלוקות. אני מאוד בעד גמישות גם במדפי הספרים. יש בהחלט ספרים שהם על-זמניים (למשל אטלס טוב, או מילון). אבל רוב הספרים שלנו הם ממוקדי נושא, ולכן מיועדים לתקופה קצרה יותר. מסיבה זו אני לא ממהרת לקנות ספרי עיון חדשים, אלא מתחילה את החיפוש במקומות זולים יותר. מרבית ספרי העיון שלנו מגיעים בהשאלה מחברים ומבני משפחה, מספריות, מקבוצות ומחנויות יד שניה. ברגע שמספרים לעולם מה אנחנו מחפשים, איכשהו, הכל עושה את דרכו אלינו.
ספר ישן ונהדר בנושא העולם הפרהיסטורי. לא ניתן להשיג אותו                     כבר שנים. מציאה משובחת מחנות ויצ"ו הקרובה לביתנו

למה ספרי עיון?

 • אחת המטרות הגדולות שלנו היא ללמד את הילדים שלנו כיצד ללמוד. ספרי עיון נותנים לילדים הזדמנות ללמידה עצמית, ממוקדת ורוחבית (כלומר, לראות נושא מסויים מכמה וכמה כיוונים). ללמד את הילד שכשאנחנו רוצים ללמוד נושא מסויים אנחנו יכולים פשוט לחפש ספר שעוסק בו- זו מתנה לחיים. ולא, זה לא במקום גוגל.
 • ספרי עיון מאפשרים לנו להיחשף לנושאים חדשים ולזוויות חדשות בנושאים ישנים, ובכך מרחיבים את נקודת המבט– ילד שמעיין במילון או אטלס, נתקל בדברים חדשים שהוא לא ידע. ילד שפתח ספר על דינוזאורים ודפדף הלאה ונתקל לראשונה באדם הקדמון- גילה עולם חדש.
 • ספרי עיון מאפשרים לנו לצאת מה"כאן ועכשיו" ולהנות מהיופי שיש לעולם להציע לנו, גם אם לא כולו נגיש לנו ממש עכשיו. כך למשל אספנו אצטרובלים, בלוטים ואגוזים מהסביבה שלנו, ואחר כך חקרנו אותם בעזרת הספר שהתלווה לפינת הטבע שלנו. למדנו עוד על המציאות שבסביבתנו הקרובה, וגם פגשנו סוגים נוספים של "מציאות", שלא פגשנו בטיול:

 • חשיפה אוריינית– הדפדוף בספרי העיון, גם אם הוא ממוקד בתמונות, מספק חשיפה נהדרת לשפה הכתובה. מכיוון שמראש בחרנו בספרים שנוגעים לתחומי העניין הספציפיים של הילד, המוטיבציה לנסות לקרוא, לנסות להבין לבד מה הספר מחביא בתוכו, היא גדולה. יעלה ואמיתי מבלים שעות בלעיין יחד בספרים, ו"להקריא" אחת לשני:

 • ובאותו נושא- הבחירה בספרי עיון בנושאים שמתחברים לכל אחד מבני הבית בנפרד, יוצרת הזמנה להתקרבות, הזמנה להיכנס לבקר בעולם הפנימי אחד של השני. גם אם מדובר בספרים שהם של כולנו, כל אחד מוצא בהם זווית אחרת, וכשקוראים יחד, כל אחד מתמקד ומשתף בזווית שלו, ונוצרת קריאה אחרת, חוויתית ומוצלחת.

אילו ספרים כדאי לשים בספריית העיון הביתית שלנו?

 • מילון מאוייר– מאפשר דפדוף חופשי ומעבר בין עולמות שונים, מחזק יכולות אורייניות רבות וקל לשליפה במצבים ספציפיים, לרוב אפילו יותר מגוגל.
 • אטלס– מאפשר לצאת למסעות בלי לקום מהספה, לפתח הבנת מרחקים וקני מידה, חושף לתרבויות חדשות. השתמשנו באטלס שלנו למשל כשטיילנו למצרים או כשהתכוננו לאולימפיאדה:

 • מגדירים ומדריכי שדה שונים– כבר עסקנו בנושא פה לא מעט בבלוג, אצלנו בבית מככבת סדרת מדריכי הכיס של "טבע ישראלי", בנוסף לכמה מגדירים מפורטים יותר בנושאים שמעניינים אותנו. הנה למשל שימוש במגדיר החרקים, במגדיר ציפורים, ובמגדיר פרחים וקצת על למה בכלל להשתמש במגדירים.
 • ספרי אמנות– כאלו שמוקדשים לאמן מסויים, לזרם מסויים או לעקרון אמנותי, קטלוגים של תערוכות ועוד. כאן לרוב אני נוטה להעדיף ספרי אמנות שמיועדים למבוגרים, ומספקים ידע אמנותי במקביל להשראה רבה ליצירה. גם מדריכי אמנות מסוגים שונים מתקבלים בברכה, כמו למשל המדריך לתפירת בגדי בובות שיעלה מצאה פעם בחנות יד שניה ומאז הוא מלווה אותה. בספרי האמנות שלנו אנחנו משתמשים בעיקר כשאנחנו מחפשים השראה, כמו למשל בפעילות שעשינו עם הספר על חנוך פיבן, או בהשראה מגדולי הציירים שציירו את הסתיו :

 • ספרי מדע, טבע והיסטוריה- יש עשרות סדרות נהדרות שמסבירות עקרונות מדעיים, מאפשרות הצצה לחלונות מידע בנושאים שונים, מדגימות כיצד לבצע ניסויים ועוד ועוד. אנחנו אוהבים מאוד את "ספריית פלאי הטבע" וספרי חלונות למיניהם (יש בשוק כמה סדרות טובות, אין מנוס מלבדוק כל ספר לגופו). כך למשל ספרים מהקבוצה הזו ליוו אותנו במפגש עם החיות הארקטיות, ובפעילויות רבות עם ה-TOOBS שלנו.

 • היסטוריה משפחתית– אני קצת חלוקה עם עצמי בשאלה האם הקטגוריה הזו שייכת לספריית ספרי העיון, אבל אצלנו בבית היא כן- אלבומי תמונות, ביוגרפיות אישיות של בני משפחה (ספרים שהודפסו, חוברות זיכרון, עבודות אקדמיות), ספרים היסטוריים שעוסקים בסיפור המשפחתי האישי או במקום בו אתם גרים (כמובן כאלו שמתאימים לילדים. אצלנו למשל מאוד אהוד ספר על הלינה הקיבוצית ועל החיים בקיבוץ "של פעם", ספר עשיר בתמונות, הרבה מהן של ילדים).
 • ספרי חגים– במדף ספרי העיון שלנו נמצאים גם ספרי החגים- ההגדה של פסח, סיפור מגילת אסתר ועוד. הם מלווים את פעילויות החגים שלנו שנה אחרי שנה.
 • ספרי מידע, הדרכה, אלבומי תמונות וכו' בנושאים ספציפיים שהילדים אוהבים- כמובן שזה משתנה בכל תקופה. בתחילת הרשומה ראיתם שספרי דינוזאורים מככבים אצלנו בגדול עכשיו. מהצד של יעלה, יש לנו תחומי עניין קצת אחרים, שמזמנים סוג אחר לגמרי של ספרים:

אז מה דעתכן? יש מקום לספריית עיון ביתית לילדים? באיזה ספרי עיון מוצלחים לילדים נתקלתן לאחרונה? המלצות לרכישות נוספות בשבוע הספר יתקבלו בברכה…

9 מחשבות על “ספריית עיון ביתית לילדים

 1. גם אנחנו מאוד אוהבים ספריי עיון, בעיקר לילדים (כי הם באים עם ציורים), ואני מוצאת שהגדולה שלי (בת 9 שכבר קוראת בעצמה) נהנית מאוד לחזור אליהם שוב ושוב.
  בעקבותיך, הרחבתי לאחרונה את הסדרה של פלאי הטבע, מצאתי את רכבות, מטוסים, מזג האוויר ותקשורת שמצטרפים ליונקים שונים ומשונים ולצמחים שכבר היו לנו קודם.
  גם אנחנו מאוד אוהבים את הסידרה של אוסקר ברניפייה, יש לנו רק שלושה מתוכם שקניתי אחרי שעברתי איתו "מפגש", קשה מאוד להסביר מה שהיה שם, אבל זה היה מאוד מרחיב מחשבה, וקניתי אותם הרבה לפני שהיו לי ילדים בתכנון.
  כיצד פועל גופך אהוב מאוד ויש עוד כמה כמותו מהוצאות שונות.
  כמה ספרי טבע
  כל מה שאנחנו מצליחים להניח עליו את ידנו בתחום של מיתולוגיה יוונית ומפלצות
  והספרים של ג'ו קאופמן – Joe Kaufman – שרק מעטים מהם תורגמו לעברית והם נהדרים, איך אפשר אחרת עם שם כמו: "Slimy, Creepy, Crawly Creatures"

  אהבתי

  1. איזה המלצות משובחות! אוספר ברניפייה בהחלט נכנס לרשימת הקניות!
   והעלית לי שאלה מעניינת לגבי ספרי עיון שאינם כתובים בעברית…מעניין איך זה יתקבל, בעיקר בסדרות שהתמונות הן העיקר. שווה ניסוי…

   אהבתי

 2. משפחה מופלאה שאתם.
  פוסט נפלא, תודה.
  שמתי לב שיש ילדים שמתחברים יותר לספרי עיון ויש כאלה שיותר לסיפורים.
  אצלי, אולי במקרה זה נחלק לחצי וחצי- הבנות בהעדפה ברורה לסיפורים.
  הבנים- ספרים כאלה של ידע כמו על מצרים העתיקה, מפלצות עתיקות, יש לנו ספר מקסים על שודדי ים ואחר על גנטיקה לגיל קצת יותר מבוגר.
  הם טיפוסים אוטודידקטיים, חולים על רכישת ידע והספרים הללו גם איפשהו פחות דורשים כוחות נפש :)

  אהבתי

 3. איזה פוסט נהדר!
  עוקבת בשמחה.
  אני ממש בחיפוש מתמיד אחרי ספרי איכות לילדים שלי.
  אצלנו מככבת גם סדרת המדריכים לילדים ולנוער של יונה זילברמן (מדריך הזוחלים/חרקים/עצים וכד')
  ואם יום אחד יעלה גם פוסט על ספרי קריאה איכותיים לילדים- בכלל הרווחנו :)
  תודה!

  אהבתי

  1. לא הכרתי את הסדרה הזו, תודה!
   חייבת להודות שבספרי קריאה אני תמיד מרגישה שיש לי הרבה פחות מה לחדש…יש כל כך הרבה רשימות מוצלחות של המלצות ברחבי הרשת, שאני מנסה לחשוב על זוויות קצת אחרות, בהן אני יכולה לחדש…

   אהבתי

 4. היי, הילדים שלנו כבר גדולים, אבל אני עדיין נהנית מאוד לקרוא בבלוג שלך, וגם לאמץ רעיונות לאחייניות הצעירות, כשהן מתארחות אצלנו…

  אנחנו מאוד בעד ספרי עיון לילדים, בכל גיל.

  כמה ספרי עיון על-זמניים שמאוד אהבנו, ורובם עדיין משמשים את הבת הצעירה שלנו (בת 9):
  * האנציקלופדיה הראשונה שלי (אנציקלופדיה לארוס לילדים) – הרבה נושאים, איורים חמודים, נגיש וממוקד
  * משלים פילוסופיים לילדים (מישל פיקמל) – נושא קרוב לליבנו, כך ששמחנו לחשוף את הילדים אליו
  * סדרת מדברים פילוסופיה (אוסקר ברניפייה) – בהמשך לספר הקודם, מאוד נגיש לילדים, כיוון שפותח אפשרויות לדיון בדמות שאלות. הסדרה כוללת ארבעה ספרים: מה זה אני? מהם החיים? מהם טוב ורע? מה זה לחיות ביחד?
  * בודהה לפני השינה – לקט סיפורים ומשלים של הבודהה, שמלמדים על אמפתיה, חמלה, מודעות עצמית ושלווה.
  * היסטוריה של העולם לצעירים מכל הגילים (ארנסט גומבריך, אותו אחד מהמדריך אומנות המפורסם) – לא יודעת אם מתאים לילדים צעירים מאוד, אבל בטוח מרתק…

  חג הספר שמח :-)

  אהבתי

  1. וואו, כמה המלצות משובחות ומחדשות. גדלתי על אינציקלופדיית לארוס לגדולים…אחפש את הגרסה לילדים. על אוסקר ברניפייה כבר המליצו פה, בהחלט אחפש אותם. מחפשת את כל השאר, נראה לי כיוון שונה ממה שיש לנו ובהחלט פותח את הראש. תודה!

   אהבתי

תגובה מביאה אהבה! מחשבות, רעיונות, תמונות, בקשות ושאלות יתקבלו בשמחה רבה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s