מה קונים ליום הולדת 3

עוד שבועיים בדיוק ליום הולדתו השלישי של אמיתי!
נכון שימי הולדת תמיד מצליחים להפתיע? למרות שאני חושבת על המאורע כבר כמה שבועות, אני עדיין מופתעת שהתינוק שלי כבר בן שלוש. כמיטב המסורת, את חודש יום ההולדת שלו בבלוג החלטתי לפתוח ברשימת מתנות מומלצות, כאלו שישמחו עד אין קץ את אמיתי, ועוד הרבה בני שלוש אחרים. כמובן שהרשימה נעשתה עם התאמה אישית לאופי ולהעדפות של אמיתי, אבל נראה לי שכמעט כל בן (ובת) שלוש ימצאו משהו שישמח אותם פה ברשימה.
מחפשים מתנות לגילאים אחרים? מוזמנים להציץ ברשימות שלנו מהשנים הקודמות-
רשימת המתנות של אמיתי מגיל שנתיים
רשימת המתנות של יעלה מגיל ארבע- חלק ראשון וגם חלק שני
רשימת המתנות של יעלה מגיל חמש
כבר סיפרתי פה בעבר איך אני מכינה את רשימת המתנות- קודם כל אני כותבת על דף את כל הדברים שילד (או מבוגר, אבל תמיד ילד) יום ההולדת אוהב. את כל מה שמאפיין אותו. את כל מה שעולה לי לראש כשאני חושבת עליו. לאט לאט כל מאפיין מקבל רעיונות למתנות מתאימות. חלק מהמאפיינים מקבלים דווקא רעיונות לבילויים מתאימים או למתנות פחות מוחשיות, אבל את זה נשאיר להזדמנות אחרת. בינתיים-

10 מתנות ליום הולדת 3

1. ערסל עיטוף
02-ערסל תליה
זו המתנה שאמיתי יקבל מאיתנו, ההורים. בתור ילד, מה שנקרא, "מאותגר חושית", אמיתי מאוד אוהב, מצד אחד, עירסולים, כרבולים וחיבוקי דוב, ומהצד השני- קפיצות, תנועתיות ותחושה של סכנה. ערסל העיטוף הזה משלב (בתיאוריה, ומהתנסות קצרה בלבד אצל חברים) את כל האפשרויות האלה. וכולן בתוך הבית, במזגן (כלומר, קצת מתנה גם בשביל אמא). בחרנו דווקא את הדגם הזה בגלל ההבטחה למשקל שהוא יכול לשאת- יותר משאר הדגמים שמצאתי בשוק.
2. מטפחת משי גדולה
04-מטפחת משי
עוד בנושא המשחקים התחושתיים, אמיתי מאוד מאוד אוהב לשחק במטפחות בד. מהרגע שהוא גילה אותן, לגמרי במקרה, בשיעור יוגה, ניצתה אהבה גדולה. מאז קנינו שתי חבילות של מטפחות כאלו, שאצלי מכונות "מטפחת המורה לריתמוזיקה" ואין לי מושג מה השם האמיתי שלהן, והן מככבות במשחקים שלו. מטפחת המשי האמיתי הענקיות מציעות חוויה אחרת, ואני חושבת שאמיתי מאוד יהנה ממנה.
3. בצקינטי- 
אחד-לפני-אחרון בתחום הוויסות החושי, כבר המלצתי עליו בפירוט ברשומה הקודמת– קודמת. בכלל, קשה לפספס שבעיני כל מה שקשור לבצק זו מתנה מושלמת. השנה בצק קינטי הוא הסוג הנבחר שלנו.
4. סולם חבלים-
אחרון באמת בתחום הוויסות החושי. סולם חבלים מאפשר גם פעילות מוטורית נהדרת, וגם עוד התעסקות בתחום של שיווי משקל, איזון וחוסר איזון, שכל כך משמעותי עבור אמיתי. כמובן שאפשר להכין סולם חבלים לבד, אפילו די בקלות. מודה שאני לא ממש סומכת על עצמי בתחום הבטיחות של סולם כזה, אז האפשרות הנהדרת של "הרואה בעץ", החנות הישראלית הכי מעוררת השראה שמצאתי ב"מרמלדה מרקט" מזה תקופה ארוכה (וששמה עוד יחזור כאן ברשומה, בלי אחוזים, לצערי :), היא הבחירה שלי כרגע.
5. קוביות
הרעיון הזה עבר כמה גלגולים. יש לנו בבית כמה סטים שונים של קוביות לבנייה, ואמיתי, בתקופות, מאוד אוהב לבנות מהן. כבר תקופה אני חולמת (עבורו, כמובן שעבורו) על סט קוביות טבעיות מעץ:
06-קוביות טבעיות
לחיצה על התמונה תוביל אתכן למקור המהמם שלה. ממש חלמתי על סט קוביות כזה. ואז נתקלתי בשתי גרסאות מקומיות, 100% כחול לבן, שונות, אבל מעניינות לא פחות.
אצל "הרואה בעץ", מצאתי את הגרסה הזו, של שאריות עץ ששוייפו וצופו ומאתגרות את הדמיון ואת יכולות הבניה:
15-קוביות 2את הגרסה השניה מצאתי במוצר ישראלי חדש- "ollies". כאן מדובר בקוביות עץ בצורות מוכרות, עם מגוון מרתק במיוחד של חיבורים מעניינים. אמיתי ואני התנסינו בהן, ומדובר באמת באתגר שונה ומדליק. לתחושתי הקוביות של "אוליז" מתאימות לגילאים קצת יותר בוגרים, אולי לרשימה של גיל ארבע…אבל הן עדיין נהדרות ולגמרי מעוררות השראה:
07-אוליז
6. מקדחה ידנית:
כאמור, אמיתי מאוד אוהב לבנות דברים. במשחק ה"משפחה" היומיומי בביתנו, התפקיד הנוכחי שלו הוא "תינוק-בנאי". הכי הוא אוהב כלי עבודה אמיתיים, ויש לו אוסף מכובד של כלים בהם הוא משתמש לבניה (הפוסט הבא מתוכנן לעסוק בזה, אז אני מבטיחה פירוט). המקדחה הזו קצת גבולית מבחינת הגיל, אבל אני חושבת שהוא כבר יכול להפיק ממנה הרבה הנאה ולשדרג את הבנייה שלו.
7. פאזלים:
בנאלי משהו, אבל מבחינת אמיתי, פאזלים הם לגמרי חלק מאתגרי הבניה החביבים עליו. מבחינתי, למצוא פאזלים שמתאימים לו זה אתגר לא פשוט בפני עצמו. אני אוהבת פאזלים עם תמונות "אמיתיות"- לא מצועצעות מידי, לא מקושקשות מידי ובלי המצאות של קנגורו רוחץ ליד דוב פנדה (לא משהו עקרוני נגד תמונות מדומיינות. פשוט לא בפאזלים לגיל 3). זה בהחלט יכול להיות איור, כמו זה שבתמונה (צולם בביקור בחנות הצעצועים הקרובה לביתנו לפני זמן מה), או צילום. עם זאת, בגלל שלפאזלים יש זמן חיים די קצר בביתנו (לרוב אחרי כמה חודשים של הרכבות, הילדים מאבדים עניין בפאזל הספציפי והוא עובר הלאה), הייתי שמחה למצוא כאלו במחיר סביר, או מיד שניה… מבחינת גודל הפאזל- אמיתי מצליח כרגע להרכיב פאזלים של 12 חלקים עם מעט עזרה ופאזלים של 24 חלקים עם עזרה צמודה יותר, אבל עדיין נהנה מהאתגר ולא מתוסכל ממנו.
8. אביזרי מונטסורי תואמי גיל:
יש הרבה אפשרויות בתחום הזה. נראה לי שזה שלב השיא של האביזרים המונטסוריים. שתי דוגמאות שהן לא מאוד יקרות ומאוד מוצלחות בעיני-
לוחות צילינידרים– קודם כל זה סוג של בנייה. מעבר לזה, ענייני ה"הכי חזק הכי גדול הכי גבוה" מעסיקים את אמיתי גם הם, מאוד. לוחות הצילנדרים עוסקים במיון לפי מאפיינים משתנים- גובה, רוחב, עובי. למריה מונטסורי יש הסבר נהדר לתפקיד של הפעילות הזו, שבמונטסורי מוגדרת כפעילות סנסורית: "מספר האובייקטים השונים בעולם הוא אינסופי, בעוד מספר התכונות/איכויות שלהם הוא מוגבל. מכאן שהתכונות האלו הן כמו אותית האלפבית, שמאפשרות להרכיב מספר אינסופי של מילים" (תרגום חופשי מתוך הספר The Absorbent Mind, מריה מונטסורי), כלומר, ילד שלמד לתאר כל אחת מהתכונות בנפרד, יוכל לתאר כל אובייקט שיתקל בו, במילים.
מתלה כביסה מיניאטורי– חלק מאביזרי ה"חיים המעשיים" שמאפיינים מאוד את תורת מונטסורי. מאפשר לילד לתרגל מיומנויות חיים בסיסיות, כמו למשל תליית כביסה! הולך נהדר עם פעילות של כביסה ידנית, ובאופן של מפסיק להפתיע- גם ממש ממש כיף לילדים.
9. מאזניים לילדים:
עוד בתחום ה"הכי גבוה הכי חזק הכי גדול"- מאזניים מסייעים להבנה מאוד וויזואלית של הרעיון של "השוואה". זה גם כלי נהדר לשימוש במטבח המשחקים, בפעילויות בניה, בפעילויות תחושתיות ועוד. מצאתי עוד גרסה מאוד מאוד יפה של מאזניים לילדים, אבל לא בטוחה אם יותר פרקטית, גם היא אצל "הרואה בעץ":
10. ספרים:
ספרים הם מתנה מומלצת בכל גיל. הסוד הוא בבחירה הנכונה שלהם. אמיתי מאוד אוהב לשמוע סיפורים, בעיקר סיפורים עם אלמנטים מפחידים (מצחיק כמה שאחים יכולים להיות שונים…ההפך הגמור מיעלה). לאחרונה הוא מאוד נהנה מ"איך האדם הקדמון המציא את הקבב הרומני", מ"ברמלי" וגם מ"קריוס ובקטוס" האלמותי. מעבר לזה, הוא מבלה שעות רבות (באמת, בלי הגזמה) בעיון בספרי הדינוזאורים שלו, עליהם סיפרתי ברשומה על ספריית ספרי העיון שלנו:
לרגל יום ההולדת, הייתי שמחה מאוד להוסיף ספר עיון מוצלח במיוחד על האדם הקדמון, שמעסיק אותו לא פחות. באחד מספרי הדינוזאורים שבידנו מוקדשים כמה עמודים לאדם הקדמון, אבל ספר כמו זה שבתמונה למעלה (שלמיטב חיפושי, לא ניתן להשיג אותו היום…) נראה לי כמו מתנה מוצלחת במיוחד.
11. תוספת בונוס קטנה- דברים שכבר יש לנו, אבל אם לא, היינו שמחים לקבל. כלומר,

עוד מתנות מומלצות לגיל 3:

 • אופניים עם גלגלי עזר + קסדה
 • צבעים מלכלכים- פנדה, שמן, צבעי ידיים: בכלל לא התייחסתי לחומרי יצירה ברשומה הזו, כי באמת שיש לנו מגוון גדול ממש שמתאים לאמיתי. כרגע צבעים מלכלכים במיוחד הם המועדפים שלו, ואנחנו דואגים לאספקה שוטפת שלהם, וגם לסביבה מותאמת.
 • חוברת מדבקות: החביבה על אמיתי כרגע היא חוברת בנושא חלל. כנראה שזה רק בגלל שעד היום לא מצאנו אחת בנושא דינוזאורים. שיטוט קצר ברשת מצא את הדוגמה הזו. באופן כללי, החוברות הנפוצות של הוצאת "תמנון" הן האהובות ביותר על הילדים בביתנו, למרות שאני הייתי בוחרת חוברות אחרות. לפעמים אני מחליטה לשחרר:
 • TOOBS:
טוב, נו, ברור שזו ההמלצה האולטימטיבית, כמעט לכל גיל, לא?! אם זה הביקור הראשון שלכן בבלוג, או שהצלחתן להתחמק מהחפירות שלי בנושא עד כה, הנה רשומת המבוא ל-TOOBER המתחיל. אבל חייבים להיות כנים. גם אם לא TOOBS מקוריים, דמויות קטנות של בעלי חיים (קיימים או דמיוניים), אנשים או חפצים מתחומי העניין של הילד (למשל שפופרת המאובנים או שפופרת כלי הנגינה שלנו)- הן מתנות מושלמות לשלב בו משחקי הדמיון בדיוק עולים מדרגה ותופסים נתח הולך וגדל מחיי הילד.
מה הייתה המתנה המושלמת שקניתן או קיבלתן לגיל 3? יש לנו עוד שבועיים להוסיף רעינות לרשימה…המלצות מנסיון אישי יתקבלו בברכה!

6 מחשבות על “מה קונים ליום הולדת 3

 1. קרען קניתי את המתנה לתוש המתוק שלנו קוביות מעץ המקסימים של shimshon-shim niv לא לתת לאף אחד לקנות שרקי ומושיק כמו כן אמרת שאת יודעת מאיפה להזמין או לקנות כלי נגינה לשקודה בבקשס לתת לי את הכתובת

  אהבתי

  1. שלום, ראשית, תודה רבה על הפוסט הנפלא! יש כאן רעיונות נפלאים! רציתי לשאול האם רכשתם את ערסל העיטוף והאם אתם מרוצים? שוקלת לרכוש ערסל כזה לבן שלי, ורציתי לשמוע חוות דעת נוספת לאחר השימוש.

   אהבתי

   1. היי מאיה, רכשנו את הערסל שבתמונה לפני יותר משנה. מרוצים ממנו מאוד מאוד, נמצא בשימוש יומיומי אינטנסיבי, גם אצל מאותגר הוויסות, ולא פחות מזה אצל אחותו, שמנצלת את הערסל לתרגילי התעמלות קרקע (לא לבעלות לב חלש…). בקיצור, מחזקת את ההמלצה של עצמי בהחלט!

    אהבתי

תגובה מביאה אהבה! מחשבות, רעיונות, תמונות, בקשות ושאלות יתקבלו בשמחה רבה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s